Historia Żłobka

„Trochę historii Żłobka Miejskiego Nr 2 „

Według planów znajdujących się w archiwum żłobkowym rok 1953 jest rokiem rozpoczęcia budowy Żłobka Miejskiego Nr 2. Jak numeracja wskazuje był to już drugi żłobek powstały w Naszym mieście. W 1954r. w obiekcie rozpoczęto działalność i Żłobek zaczął pełnić funkcję opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci zdrowych w przedziale wiekowym początkowo od 4 miesiąca życia do lat 3.

W późniejszym okresie nastąpiły drobne zmiany odnośnie wieku przyjmowania dziecka do żłobka, a mianowicie od 6 miesiąca do lat3.

Żłobek nie jest już zakładem opieki zdrowotnej ale nadal realizuje cel: opieka, pielęgnacja i edukacja małego dziecka do lat 3.
Okolica, gdzie został usytuowany Żłobek nie została wybrana przypadkowo.
W niedalekiej odległości znajdowało się wówczas dużo zakładów pracy, które głównie zatrudniały kobiety, co stanowiło możliwość zapewnienia opieki dzieciom.
Nieopodal żłobka funkcjonowały trzy szpitale, które do dnia dzisiejszego świadczą usługi dla ludności naszego miasta i okolic, tak więc lokalizacja placówki o takim charakterze działalności była nad wyraz pożądana.

Budynek Żłobka zaplanowano na 85 miejsc. Zakładając, że średniorocznie przybywa u nas 150 dzieci, przez te wszystkie lata było otoczone opieką ponad 7 000 dzieci. Najstarsze akta osobowe zatrudnionych pracowników pochodzą z 01.01.1954 roku.
Wielu absolwentów Naszego Żłobka na przestrzeni minionych lat zdążyło wychować już swoje dzieci.
W momencie ich zapisu z dumą podkreślali, że też tu ich rodzice oddawali ich pod opiekę.

W 2004 roku obchodziliśmy jubileusz 50-lecia Żłobka. Na jubileuszowe obchody zaprosiliśmy absolwentów Żłobka wraz z rodzicami oraz sympatyków, byłych i obecnych pracowników. Była to bardzo miła uroczystość, która pozwoliła nam pokusić się o tak małe podsumowanie i dała nam wszystkim pewność, że to co robimy od serca robimy dobrze.

Żłobek jest położony w malowniczym i dogodnym miejscu. Wokół jest dużo terenów zieleni. Mamy spory ogród, gdzie przy sprzyjających warunkach pogodowych spędzamy z dziećmi czas, zimą ustawiamy karmniki dla ptaszków, lepimy bałwany, dzieci obserwują co dzieje się w ogrodzie.

„Uśmiech dziecka to dla Nas najwspanialsza nagroda”